Ekonomi

Siirt’te kuraklık endişesi çiftçileri korkutuyor

Siirt’te bu yıl yağışların az olması nedeniyle kuraklık endişesi çiftçileri korkutuyor. Çiftçiler bu yıl bölgede yağmur ve karın yüzünü görmezken, geçen yılın en soğuk ayı olan Aralık ayında beklenen yağışın yağmaması üreticileri düşündürüyor.

Bölgede beklenen yağışın olmamasıyla birlikte büyük bir kuraklıkla karşı karşıya kalacaklarını söyleyen Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, yağış olmaması çiftçileri tedirgin ederken, bu hafta umutlarını beklenen yağışa bağladıklarını söyledi.

Günbat, “Bu yıl ilimizde ve bölgemizde yeteri kadar yağış olmadı. Bu mevsimde gerekli yağışların düşmediği görülüyor. Bu yağışlar yağmazsa ilimizde büyük kuraklıklar olacak. hem bölgemiz hem de çiftçimiz sıkıntıya girecek.Bölgemizin en büyük geliri tarım ve hayvancılık.Onlar da zor durumda kalacak.Beklenen yağışlar şu ana kadar yağmadı.

Kuraklığın kendilerini zor duruma sokacağını belirten Refik Keklik isimli çiftçi, yağmur duasına çıktıklarını söyledi.

Keklik, “Çiftçiyim, bağ bahçecilikle uğraşırım. Bu yıl yağışların bereketli geçmesini bekliyoruz. Güzel bir verim bekliyoruz. Gübre fiyatlarının düşmesini bekliyoruz” dedi. – SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu