Ekonomi

Efeler Belediyesi’nin ‘Yüzde 100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’ Türkiye’ye örnek oluyor

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, hayata geçirdiği birçok projeyle üretimi desteklemeye ve kadın üreticilerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Bu anlayışın en sevindirici örneklerinden biri olan ve sadece kadınların istihdam edildiği ‘Yüzde 100 Kadın Emeği Tarım Ürünleri Fabrikası’, Efeler’den Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, sadece kadın işçilerin çalıştığı ve belediyeye ait tarım arazilerinde üretilen şehre özgü yerel tarım ürünlerinin işlendiği Yüzde 100 Kadın Emeği Tarım Ürünleri Fabrikası’nı 2022 Mart’ta hizmete açtı. Otomasyondan paketlemeye, barkodlamadan idari kademeye kadar üretimin her aşamasında kadınların istihdam edildiği %100 Kadın Emeği Tarım İşleri Fabrikası, Tepecik Mahallesi’nde 1.200 metrekarelik alan üzerine kuruldu. 200’den fazla kadın personelin istihdam edildiği çok amaçlı gıda üretim fabrikasında; Enginar, kekik, şevketibostan gibi kentin yerel eserlerinin yanı sıra deniz iğdesi, deniz börülcesi ve erişte gibi birçok eser de fabrikanın geniş üretim yelpazesinde yer alıyor. Bununla yetinmeyen Efeler’in fabrikasında; Salça ve turşu başta olmak üzere çeşitli konserveler de üretilmektedir. Efeler’in tarım işleri, Efeler’li kadınların ellerinde şekillenerek katma değer kazanıyor.

Efeler Belediyesi’ne ait tarım arazilerinde özenle yetiştirilen ve %100 Kadın Emeği Tarım Ürünleri Fabrikası’nda hijyenik kurallar çerçevesinde işlendikten sonra hasat edilen eserler tüketime hazır hale getiriliyor; Sağlıklı ve güvenilir gıdaya herkesin ulaşabilmesi için belediyeye bağlı Efe Bakkallar’ın raflarında uygun fiyatlarla halkın beğenisine sunuluyor.

Efeler’in verimli topraklarında yetişen ürünler, Türkiye dışına taşınarak yerli ve yabancı tüketicilerle buluşmak üzere belediyenin www.efelerpazari.com internet sitesinde online satışa sunuluyor. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu