Haber

Etiyopya Başbakanı komşularına Hedasi Barajı ve Etiyopya Havayolları hisselerini teklif etti

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkesinin Kızıldeniz’e erişim konusundaki tartışmalarını yeni bir boyuta taşıyarak komşularına Hedasi Barajı ve Etiyopya Havayolları’ndan pay teklif etti.

Başbakan Ahmed, Meclis’te yaptığı konuşmada, Kızıldeniz’e erişimle ilgili açıklamalarına ilişkin komplo teorileri üretildiğini, ülkesinin ortak çıkar temelinde denize ulaşmak istediğini ve saldırgan yollara başvurmayacağını söyledi.

30 yıl önce 47 milyon nüfusa ve 2 limana sahip olduklarını hatırlatan Ahmed, bugün sınırları dışındaki limanlardan yalnızca ticaret anlaşmaları yoluyla yararlanır duruma geldiklerini söyledi.

Ahmed, “Etiyopya’nın Cibuti Limanı’na erişimi kısıtlanırsa akaryakıt, gübre ve diğer hayati ürünlere erişim zorlaşacak. Bu durum ülkedeki tüm ekonomik faaliyetleri olumsuz etkileyecek. Bu nedenle alternatifler arıyoruz.” söz konusu.

Denize ulaşamamanın yeterli bir ekonomi kurmanın önünde engel olduğunu ve bu nedenle göç ettiklerini belirten Ahmed, komşularına liman veya Afrika’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Etiyopya Havayolları ile ortaklık karşılığında Hedasi Barajı’nı teklif etti.

Hiçbir ülkenin egemenliğini tehdit etme niyetinde olmadıklarını vurgulayan Ahmed, sürdürülebilir çözüme giden yolda tartışmayı başlatmak istediklerini belirtti.

Ahmed’in daha önceki emsal açıklamaları komşuları Somali, Eritre ve Cibuti’nin tepkisine yol açmıştı.

1990’lı yılların başında Eritre’nin ayrılmasıyla limanını kaybeden Etiyopya, imparatorluk döneminde denize erişim için birçok savaşa girdi.

Ülke, halihazırda dış ticaretinin yüzde 90’a yakınını komşu ülkelerdeki limanlar üzerinden gerçekleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu