Ekonomi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, merkezi hükümete günde 55 bin varil petrol geliri sağlıyor

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) günlük 55 bin varil petrol gelirini merkezi hükümete aktarmaya başladığını belirterek, KBY’nin petrol dışındaki gelirlerini Bağdat’a ulaştıracağını söyledi.

Sudani, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatının durduğunu kaydeden Sudani, “Cihan Boru Hattı’ndan petrol ihracatı durdu. KBY’nin bu aylık bütçesini gönderdik. KBY 55 bin varil petrol gelirini merkeze aktarmaya başladı. Maliye Bakanlığı her gün hükümet petrol dışı gelirlerini de merkez bankası hesabına yatıracak” sözlerini verdi.

Bağdat ve Erbil arasında yapılan “petrol ve petrol dışı gelirlerin merkezi hükümete teslimi” konulu anlaşmayı hatırlatan Sudani, her iki tarafın da söz konusu anlaşmaya uymaya kararlı olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Sudani, artan sıcaklıklarla birlikte ülkedeki elektrik kesintilerine değinerek, İran’dan ham petrol karşılığında doğal gaz aldıklarına işaret ederek, ABD’nin bu konudaki duruşunun olumsuz olmadığına işaret etti.

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu